Workshop: Playback divadlo - umění zrcadlit příběh

Víkendový workshop o metodě playback divadla je určen lidem, kteří pracují s lidmi, a vůbec všem, kdo mají zájem proniknout hlouběji do práce s osobními příběhy.

Na vlastní tělo a hlas se seznámíte s dílčími formami playback divadla a se související metodikou, zažijete si práci s vlastním příběhy, s hudbou, s rekvizitami a vlastnoručně si osaháte cesty, kterými se playback divadlo může ubírat. Reálné vyprávění společně ztvárníme v jeho mnohovrstevnatosti a budeme pracovat s otevřenou reflexí.

Playback divadlo je jednou z podob socio-dramatu, ve kterém se dozvídáme něco o sobě i o druhých. Cílem je propojení lidí, kteří sdílí společnou zkušenost, společný prostor. To se děje vyprávěním příběhů a jejich následnou expresí.

Hlavním jazykem je tu zrcadlení osobního příběhu, čímž odhalujeme a pojmenováváme emoce a významy. Techniky vychází zejména z improvizovaného divadla a vyprávění a díky specifickým formám playback divadla dostávají takto sdílené příběhy jasný rámec a spád.

Playback divadlo rozvinuli manželé Jonathan Fox a Jo Salas v 70. letech 20. století. Inspirovali se divadelní improvizací, storytellingem, komunitní prací a psychodramatem. V současné době se jedná se o celosvětový fenomén s velkou šíří využití (vzdělávání, osobnostní rozvoj, sociální práce, terapie, koučink atd.) a na síť playback divadelníků (iptn.info) je okrajově napojena i Česká republika.

Na konci tohoto workshopu budete vědět, jak využít techniky playback divadla v práci se skupinami, jak je použít pro posílení sdílení a skupinové dynamiky a pro komunitní práci. Zároveň si odnesete zážitek z exprese vlastních příběhů, které budou během víkendu "divadlem hrány zpět".

Lektorka: Veronika Nýdrlová - informace o Veronice si můžete přečíst v sekci o nás.

Termín a čas: 19. - 21. října; pátek 18:00 - 21:00, sobota 9:00 - 18:30, neděle 9:00 - 13:00;

Cena: 2200 Kč; 2000 Kč při včasném přihlášení (do 15. září) / 15 hodin workshopu

Místo: upřesníme v září

Počet účastníků: max. 15 (workshop proběhne, pokud se přihlásí alespoň 12 lidí)